Reklama
 
Blog | Jan Šinglovič

Byznys jmenem Lariam

Muze se Vam lehce stat to same co se nedavno prihodilo me zname. Jeste pred tim, nez do Afriky prijela, zasla si pro rady do nemocnice. Specializovane pracoviste ji vsak stastnou cestu nepralo. Domu sla s hlavou plnou moznych nemoci, nebezpeci a vyctem povinnych ockovani. O tom uz to ale preci je, clovek ktery cestuje do tretiho sveta musi byt na neprijemnosti pripraven..

Tak vse “povinne” podstoupila a problem nastal u zalezitosti s tajemnym jmenem: profylaxis. Toto osklive znici slovo znamena neco, cemu laikove mylne prezdivaji ockovani proti malarii. Skutecnost je vsak jina, profylaxis neni nic jineho nez pravidelny prisun antimalarik, ktery sice nemoci beze zbytku nezabrani, ale nedovoli ji prerust do smrtici faze. A jde o opravdu povedeny bynys. Nejcasteji predepisovany lek Lariam (puvodni nazev Mefloquine) vyjde na neco kolem 1.500 kc a s touto castkou vystacite pouze na par tydnu. Lek je vesmes spatne snasen a ma neprijemne vedlejsi ucinky. Mezi ty nejzavaznejsi patri deprese a zaludecni problemy, pokud jej uzivate, mate velkou pravdepodobnost, ze se Vam v Africe opravdu libit nebude.

Lek byl vyvinut v sedmdesatych letech minuleho stoleti v americkem armadnim vyzkumnem centru Walter Reed Army Institute. Mel slouzit hlavne pro americke vojaky slouzici v rizikovych oblastech sveta. Poptavka po nem vzrostla za valky ve Vietmanu a diky faktu, ze si parazit na predchozi leky proti malarii vytvoril rezistenci. Na trh se dostal pred sestnacti lety a drzitelem licence se stal svycarsky farmaceuticky gigant Roche. Je to prave 4 roky, kdy tato spolecnost rozeslala po svete otevreny dopis adresovany vsem zdravotnickym zarizenim, kde varuje dokonce i pred sebevrazednymi tendencemi. Termin “suicide” se ve stejny rok objevil i na pribalovem letaku. Americka FDA (Food and Drug Administration) tyto tendence pri uzivani Lariamu bedlive sleduje a za posledni ctyri roky bylo napocitano jedenact povedenych a dvanact pokusu o sebevrazdu.

Ale vratme se k nasemu pribehu. Zbytecnemu utraceni se dalo zabranit tim, ze jsem tablety (pod jinym nazvem) opatril v Africe, zaplatil neco kolem peti dolaru a poslal postou. Po peclivem prezkoumani leku v nemocnici bylo kamaradce “dovoleno” odjet. Lek se bere jiz 14 dni pred odjezdem do rizikove oblasti a pak jednou tydne spolknete po tablete. Znam mnoho lidi, kteri Lariam pravidelne uzivali, ale malarii se stejne nejednou nakazili. Zapricinuje to fakt, ze mala davka antimalarik v krvi Vas sice ochrani pred smrti, ale od vsech parazitu pochutnavajicich si na vasich cervenych krinkach jiz nikoliv. O takove malarii ani nemusite mesice vedet. Neni Vam sice vylozene spatne, ale mate caste bolesti hlavy, obcas mensi horecku a malokdy se citite zle tak, ze vyhledate lekare.

Obdobne to bylo i s mou znamou. Malarii se nakazila a ihned ji vylecila modernejsimi a ucinejsimi leky. Po navratu domu si pro jistotu zasla jeste na testy a cekalo ji nemile prekvapeni. Byla skoro tyden hospitalizavona na infekcnim oddeleni a doktori si s jeji bolavou hlavou nevedeli rady. Ukazalo se, ze nejspis nikdo v “krajske” laboratori neumi parazity rozeznat, natoz spocitat (Ackoliv se vsude po svete da poridit takzvany “paracheck” (parasite check), test, ktery si hrave udelate doma). Krev tedy byla poslana na Bulovku do Prahy a vysledky, ani po nekolika tydnech, znamy nejsou.

A jake si z toho vzit ponauceni? Jakmile se budete pidit po profylaxis a doktor Vam nabidne Lariam, zkuste na nej zatlacit, ze by jste radi neco jineho. Existuje mnoho dalsich antimalarickych leku, ktere se daji uzivat jako profylaxis. Problem je mozna v tom, ze Lariam je v dnesnim “malem” svete skvely byznys!

Reklama