Reklama
 
Blog | Jan Šinglovič

Co dělá Bill Clinton?

Nedavno oslavil sedesate narozeniny a i pres zdravotni problemy v roce 2004 je stale fit. Je povazovan za jednoho z budoucich kandidatu na generalniho tajemnika OSN. Stoji v cele sve nadace, ktera puvodne zacala jako financni zdroj planovane stavby Prezidenstkeho muzea a knihovny v Arkansasu. Behem par let se vsak pretavila v instituci, ktera je  svym vyznamem na urovni nadace Billa Gatese. Neoplyva financemi, ale vi, kde si o ne rict.

Je to par mesicu, co jsem se ve zdejsi nemocnicni jidelne setkal s velmi zajimavou osobou. Ihned jsme se, tak jak to zde v busi vetsinou  "evropane" delaji, dali do reci. Prijela z Bostonu, kde pracuje jednom z mnoha tamnich spitalu. Cestu ji uhradila Nadace Williama J. Clintona, prijela monitorovat problematiku HIV/AIDS ve zdejsim regionu. Ihned po seznameni ze sebe zacala sypat sve zazitky ze zdejsi udesne nemocnice. Pristroje nefunguji, doktori (ackoli si nejsem jist, zda je tu alespon jeden clovek s titulem MUDr/MD) casto leci jen pacienty, kteri jim neco podstrci, neexistuje zachrana sluzba a spousty dalsich. I pro me, pro cloveka, ktery tu je jiz dva roky, to byla prinosna debata. Nejenze potvrdila me nazory, ale hlavne mi poskytla moznost mluvit s nekym, kdo je napojen na politicky velmi vlivnou organizaci a ma sanci tak neco zmenit.

Bill Clinton se jiz behem sveho prezidentskeho uradovani snazil iniciovat svet k tomu, aby bylo objeveni vakciny proti AIDS prvnim velkym triumfem dvacateho stoleti. Sam k tomu prispel tim, ze zvedl statni vydaje na biomedicinu, avsak pro napad s danovymi ulevami pro farmaceuticke firmy venujici se vyvoji noveho leku/vakciny se mu ale jiz nepodarilo sehnat podporu Kongesu. Po svem druhem funkcim obdobi, stale velmi charismaticky a oblibeny po celem svete, presedlal na charitu a venuje se sve nadaci. Oproti obdobnym aktivitam Billa Gatese, ktery sazi spise na prevenci, se Clinton soustreduje na ARV leky, ktere velmi ucinne  zpomaluji nemoc AIDS a prodluzuji zivot radove o 20 let (zalezi na stadiu nemoci, prostedi, vyzive a dalsich faktorech).  Podle samotneho Clintona bylo v roce 2003 v Africe pres 6 milionu lidi, kteri nutne potrebovali ARV leky a pouze 70 000 z nich je dostalo. V roce 2005 byl pocet nemocnych, kteri k lekum meli pristup jiz desetkrat vyssi a zhruba 1/4 se z nich tesila diky Clintonove nadaci, resp. programu Clinton Foundation HIV/AIDS Initiative (CHAI).

Avsak nejvetsi prinos neni v tom, ze stale vice a vice lidi ma pristup k potrebnym lekum. Hlavni sila je politicka.  Jakakoliv intervence  Clintonovi nadace zacina tim, ze dany stat o pomoc pozada. Takovych zemi je jiz na svete 48. Nejde jen o samotne leky, ale spise o celou infrastrukturu pomoci a v tom musi hrat hlavni ulohu postizeny stat. Ze vseho nejdrive se musi vyskolit tisice zdravotniku (kterych se stale akutne nedostava), vybavit laboratore (kazdy clovek, ktery je na ARV lecich se v mesicnich intervalech podrobuje detailnim testum) a  nova moznost lecby nalezite propagovat (coz je asi nejvetsi problem). Dalsi sila je v Clintonove charismatu, ktery plati i na farmaceuticke firmy. Jde snizeni cen AntiRetroViralnich leku. V devadesatych letech byla cena rocni lecby pacienta s AIDS az 10.000 americkych dolaru, v roce 2002 se cena bezne rocni davky ARV leku podarila dostat pod 500 a nyni Clinton nakupuje za 140 USD. Jak je to mozne? Odpoved je pomerne jednoducha. Vyvinute leky chrani registracni znamka a ta po dlouha leta zarucuje obrovske zisky. Cena z roku 2002 je podle farmaceutickych koncernu vyrobni, ta nynejsi cenova nabidka pochazi z Indie (predevsim spolecnost Cipla) a je platna jen pri urcitem odberu. Tyto nejlevnejsi leky se nazyvaji "generic", tedy neco jako neznackovy a  jejich vyvoj kvete predevsim v Indii a Cine (zde jde spise o antimalarika). Clinton, na rozdil od Bushe, je podporuje a je to tak spravne; za 1000 dolaru se lek dostane az k pet krat vice lidem. Proti samorejme mluvi obrovske naklady farmaceutickych firem do vyvoje a fakt, ze takova politika by koncerny mohla od noveho vyvoje odradit.

Reklama

Clintonova nadace se vsak neomezuje pouze na otazky zdravi. Do jejiho porfolia patri i pomoc pri prirodnich katastrofach (napriklad s org. UNICEF zalozil v lednu 2005 Tsunami Water and Sanitation Fund; ci spolecne se soucasnym americkym prezidentem Bush-Clinton Katrina Fund), boj proti detske obezite, financovani programu zkoumajici zmenu klimatu (Clinton Foundation Climate Change Initiative – CCI) ci poradani vyrocnich setkani Clinton Global Initiative v New Yorku.  

A proc tohle vsechno Clinton dela? Nazoru je nekolik. On sam stale opakuje, ze mu jde o zivoty a ze kdyz se neco udelat da, pak se to ma. Motivy pomoci sahaji k jeho prezidentovani, resp. ke krizim, ktere neresil tak, jak mel. Casto sam cituje genocidu v Rwande (1994) a valku v Bosne (1995). Jeho kritici upozornuji na fakt, ze Clinton je hlavne medialni hvezda, je videt vsude a skryte tak podporuje svou zenu Hilary, ktera je horkou kandidatkou na post  prvni prezidentky v dejinach USA. Jeho jedina navsteva v Africe medialne uplne zakryva  pomoc jinych organizaci, ktere jiz davno na miste jsou. Je take kritizovan za fakt, ze rad pred kamerami slibuje a pote nedokaze plnit.

Ma bostonska znama Clintona popisovala jako uzasneho cloveka, cimz potvrzuje to, co se o nem povetsinou doctete. Jak nedavno ve svem cisle uvedl casopis Fortune, "Gates ma penize. Ale nikdo nemotivuje lidi a neprenasi hory tak jako Bill Clinton". Jeho charisma opravdu funguje i na zkorumpovane vudce/vlady zemi tretiho sveta, farmaceuticke koncerny, ale casto i na zdravotnika na konci sveta.