Reklama
 
Blog | Jan Šinglovič

Nosime v kapse viry?

Pocitacove viry/cervy/kone jiz zname, vlastnime lepsi ci horsi antivirove programy, jednou za cas procesavame hardisk a pidime po nich. Co kdyz je vsak napaden Vas mobilni telefon? Ze se Vam to jeste nestalo? Pak se na to teste, jednou se tak s nejvetsi pravepodobnosti stane.

Mobilni telefony se stale vice a vice podobaji osobnim pocitacum. Mame zde take neco "mezi" , neboli PDAs (Pesonal Digital Assistans), ktere vyuzivaji "okrajeny" Windows a balicek Office. Softwarove firmy se pomalu preorientovavaji a doba, kdy najdete vetsinu Vasich oblibenych pocitacovych programu ve svem telefonu se kvapem blizi. Logicky se nabizi myslenka, ze s danym vyvojem k Vam do kapsy poputuje i "mobilni vir". Jak mozna vite, uz se tak stalo.

Jeden z dostupnych zdroju rika, ze prvni overeny vir na mobilnim telefonu byl stvoren v Ceske Republice/Slovensku a nese jmeno Cabir. Ma ho pry na svedomi skupina lidi skryvajici se za jmenem "29a" a byl napsan jako prototyp, jako dukaz o tom, ze jeho stvoreni/sireni je mozne. Tvurci jej vzapeti odeslali antivirovym firmam jako napriklad Symantec ci Kaspersky (kouknete i sem + komentare; uvadi se, ze 29a neni ceskou skupinou, jen v ni jsou cesi) a pry tak chteli upozornit na mozne riziko. Cabir se siri pomoci technologie Bluetooth, ciha, zda se v dosahu telefonu neobjevi nejaky dalsi "otevreny" pristroj a kopirujic sam sebe se do nej snazi dostat. Prijeti souboru vsak musi byt na druhem telefonu odsouhlaseno uzivatelem. Nasledky nejsou tak jako casto na pocitaci tragicke, vir jen zobrazi napis "Caribe" na displeji a pote tise ceka na dalsi reprodukci. Dalsi zdroj tento virus zachytil jiz v USA a uvadi jej jako rozsireny mezi Cinou a Anglii. Proc by se tedy viry nemohly sirit zabudovane primo do softwaru (hry, video soubory), nemazat Vam kontakty, neposilat SMS zpravy , ci jeste lepe, skryte nevolat na cisla nekde v Karibiku?

Cerv, ktery na sebe upozornuje odesilanim SMS zprav se jeste pred Cabirem objevil ve Spanelsku a nese jmeno Timofonika. Neni to tak proto, ze by snad postihoval uzivatele dane spolecnosti, prave naopak, siri se u konkurence a posila zpravy na cisla s predcislim operatora Timofonika.

Reklama

Podobnych srandovnich historek na internetu najdete desitky; napriklad literarne ovlivneny vir Bloomsday (propagujici Jamese Joyce) ci pravdepodone nahodne vzniknuvsi pridavek k telefonni hre Ojom.

Je nutno uvest, ze boom podobnych zprav se v mediich objevil v minulem roce a od te doby mobilni sit zadna vetsi tragedia nepostihla. Vime vsak jiz, ze riziko existuje, antivirove firmy (napr. F-secure, Kaspersky Lab, Symantec) zareagovaly a nabizeji telefonni antivirove programy na svych www strankach. Ale nezapominejme, ze vir casto pocitime jeste pred tim, nez tak ucini nas softwarovy ochrance.