Reklama
 
Blog | Jan Šinglovič

Somalska diaspora

Sedim takhle jednou v pohodlnem kresle v byte me sefky Marian. Ackoliv je terpve neco kolem seste, je uz sero a nad tanzanskym Dar es Salaamem vladnou netopyri. Koukame na zpravy, prepinam z kanalu na kanal. Daji se tu chytit ruzne arabske programy a tak jsou tu k videni i opravdu unikatni polomilitantni televize. Je prave po odhaleni pripravy bombovych atentatu na letadla letici z Londyna na zapad, do toho valka v Libanonu. V televizi se stale opakuje termin arabsti radikalove a sefka se zacina certit. Je to muslimka puvodem ze Somalska a ma za sebou asi desetilety pobyt ve Svedsku, kam utekla pred valkou ve sve vlasti. Pozdeji mi u vecere vysvetluje, jak se neda verit nicemu z toho co se rika ve zpravach a ze veskery “muslimsky terorismus” je jen Bushuv a Cheneyho vymysl. Nevim co na to rict a v mysli se mi honi myslenky o stretu kultur. Mam najednou pocit, ze jestlize to vetsina muslimu vnima podobne, pak mame opravdu problem. Uz na prvni pohled je jasne, ze to jde se souzitim na tehle zemi z kopce. Na jedne strane sjednocena Evropa, take ne vsak bez trhlin, a na strane druhe fanaticka valka USA proti “vsemu co se hybe”. A jak se zda, na lepsi casy se nadtatrousa neblizka.

Marian pokracuje a dostavame se k jejimu rodnemu Somalsku. “Tam Bush take posledni leta strkal prsty, posilal penize, snazil se skryte podporovat vse co bylo protimuslimske a ted se lide vzbourili”, komentuje nedavny (a stale skryte pokracujici) konflikt v hlavnim meste Mogadisu. Napada me, zda Somalsko je mezi zememi takzvane Osy zla. Neni, co by tam tedy Bush strkal prsty? K odpovedi na otazku si nejdrive musime uvedomit kde Somalsko lezi a seznamit se s jeho minulosti.

Somalsko je skoro vyhradne muslimsky stat a takovym je ted na svete horko. Zeme je oficialne povazovana za sidlo bunky Al-Kaidy a mela byt namocena do teroristickych utoku na americke ambasady v kenskem Nairoby a tanzanskem Dar es Salaamu v roce 1998. Prave pres Somalsko teroriste na jih Afriky prisli a hostitelskou organizaci tam byla skupina nazyvajici se al-Itihaad , ktera stale Bushe zlobi. V roce 1990 bylo dohadovano, ze muze disponovat s 1000 ozbrojenci, zprava OSN z brezna 2005 mluvi o stovkach clenu a par z nich s primymi kontaky na Al-Kaidu. Zajimava je take myslenka, zda by se stale jakoby neviditelny Osama Bin Ladin nemohl ukryvat prave na “Africkem Rohu”. Proti mluvi fakt, ze by zde byl dosti na ocich a take to, ze Somalsko neni hornate a nedostupne jako napriklad Pakistan. Na pousti jste zkratka na ocich. Tomu, ze by byl napriklad na stale tradicne muslimskem Zanzibaru bych uveril spise, i kdyz jsou zde take mnoha proti.

I prestoze to na vudce Al-Kaidy v Mogadisu nevypada, tak Somalsku jako vhodnem miste pro pripravy neceho nekaleho prispiva fakt, ze zeme je jiz leta bez vlady. Ci presneji vladu ma, ale ta se vratit domu do Mogadishu boji. Posledni pseudovlada, sidlici ve meste Baidoa, byla rozpustena pred mesicem . Do ted si zive vzpominam i na “slavne” zvoleni bratrovraha Abdullahi Yusufa somalskym prezidentem v roce 2004. Marian to tenkrat v rijnu 2004 komentovala slovy “Ani se nedivim, ze se boji vratit domu.”. Staci jen pripomenout, ze do tradicniho Mogadise jeste nedorazil.

Reklama

Somalsko je vubec podivny stat. Na jedne strane tu nenajdeme plne funkcni vladu, parlament ani prezidenta a vladnou mu kmenovy vladci, na strane druhe ma na Afriku velmi vyspelou internetovou a telefoni sit. Wikipedia uvadi, ze nektere somalske telekomunikacni firmy uctuji za minutu bezdratoveho hovoru jeden americky cent coz je radi mezi nejlevnejsi na svete a vetsina z nas si o takovych cenach muze nechat jen zdat. Napriklad zde v Tanzanii je volani tricetkrat drazsi. Somalci jsou vyhlaseni hotelieri a obchodnici, behem krizovych devadesatych let se jich statisice rozuteklo do sveta, vesmes se dobre uchytili, vzdelavali se a ted z jejich stedrosti zeme profituje.

Marian je jednou z nich, vim o jejich osmi sourozencich, kteri ziji na ctyrech kontinentech. Spojuje je internet a vztah k zemi odkud utekli. Je otazka, zda se nekdo z nich jeste do Somalska vrati. A Bushova politika jim k tomu urcite nijak nepomuze..